Dolly
V roku 1986 bol prelomový rok spätý s klonovaním cicavcov. V novinách sa objavil článok, kde bol navrhnutý základný princíp a postup klonovania. Prvým prevratným a úspešným klonom zvieraťa sa stala ovca Dolly, ktorá bola naklonovaná v roku 1997. Podarilo sa to anglickému vedcovi Ianovi Wilmuovi.
Ovci Dolly predchádzalo mnoho ďalších klonov, ktoré však boli vážne poškodené alebo sa ani nevyvinuli. Ako prvý úspešný klon cicavca sa stala Dolly asi najznámejšou ovcov na svete.
Základom pre vznik ovce Dolly bolo vajíčko darcovskej ovce, z ktorého odstránili jadro a nahradili ho bunkovým jadrom 6 – ročnej ovce, ktoré bolo odobraté z jej vemena. Následne sa bunka začala deliť po aplikácií elektrtošokov, ktoré do nej vedci pustili. Po niekoľkých dňoch túto bunky implantovali ovečke, ktorá ju úspešne vynosila.
Dolly bola presnou kópiou svojej “mamy“.
Dolly sa narodila 5. júla 1996 a svoje meno dostala po speváčke Dolly Parton.
Ovečka Dolly sa nikdy nepásla na lúkach spolu s inými ovcami, keďže bola príliš vzácna, no aj z bezpečnostných dôvodov. Vedci jej vytvorili čo najlepšie prostredie v priestoroch inštitútu a aby mala spoločnosť pridelili jej partnera, s ktorým neskôr splodila až 6 jahniatok. Prvé dostalo meno Bonnie a narodilo sa v apríli 1998.
Päťročná Dolly mala už problémy s chôdzov (artritída) aj napriek tomu, že je to vek kedy by mala byť v najväčšej sile. Dlho sa rozmýšľalo či to nespôsobilo vajíčko zo staršieho jedinca, no tieto domienky sa nepotvrdili. Neskôr Dolly začala trpieť aj sťaženým dýchaním a keď sa vedci dozvedeli že má malé nádory na pľúcach, nechceli aby už viac trpela. Zvýšili jej dávky uspávacích injekcií, aby sa už neprebrala.
O úspechu s klonom Dolly vedci dlho mlčali a verejnosti ho oznámili až o 7 mesiacov neskôr, kedy už mali k dispozícií aj všetky podklady potrebné na objasnenie ich postupu.